Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w cyklu trzech inicjatyw wspierających rozwój edukacji. Całość składa się z 2 konferencji i 3 dwudniowych hackathonów, czyli intensywnych warsztatów projektowania i/lub programowania. Ich celem jest stworzenie prototypów innowacyjnych rozwiązań, które będą wspierać mieszkańców Śląska w zdobywaniu nowych kompetencji przez całe życie. Będziesz pracować w małych, interdyscyplinarnych zespołach (do 5 osób), a rezultatem każdego hackathonu będzie opracowanie praktycznych rozwiązań i wybór tych o największym potencjale wdrożeniowym. Najlepsze rozwiązanie zostanie wybrane przez dziesięcioosobowe jury, składające się z przedstawicieli władz województwa, Kuratorium Oświaty, szkół, uczelni, NGO oraz ekspertów.
Jeśli jesteś pełnoletnim uczniem, studentem, nauczycielem lub pracownikiem akademickim i chcesz mieć realny wpływ na rozwój edukacji w województwie śląskim, to jest to wydarzenie dla Ciebie. Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby rozwinąć swoje umiejętności, poznać inspirujących ludzi i przyczynić się do przyszłości edukacji w województwie śląskim!
Dlaczego warto wziąć udział?
- Tworzenie innowacji: Będziesz miał okazję realnie wpływać na rozwój edukacji, tworząc nowe aplikacje, narzędzia i strategie.
- Wsparcie eksperckie: Podczas warsztatów zapewniony będzie mentoring i networking z ekspertami z obszaru edukacji, technologii, kultury, marketingu i finansów. Ich zadaniem będzie inspirowanie, merytoryczne wspieranie zespołów oraz pomoc w ocenie wykonalności projektów.
- Rozwój kompetencji: Zdobędziesz cenne doświadczenie w pracy zespołowej, projektowaniu i prototypowaniu rozwiązań, a także rozwiniesz swoje umiejętności miękkie.
- Networking: Poznasz innych pasjonatów edukacji, ekspertów i przedstawicieli różnych instytucji.
- Bezpłatny udział: Organizator zapewnia wyżywienie dla uczestników.
Dla kogo?
Do udziału zapraszamy mieszkańców województwa śląskiego, w tym:
- nauczycieli, wykładowców wyższych uczelni i edukatorów,
- uczniów i studentów,
- ekspertów z zakresu edukacji, technologii i innowacji,
- przedstawicieli samorządów i instytucji edukacyjnych,
- programistów, designerów i specjalistów IT.
Terminy i miejsca inicjatyw:
1. Inicjatywa: "Edukacja regionalna jako podstawa budowania tożsamości"
Konferencja: "Dziedzictwo, tradycja, i nowoczesność w edukacji"
Kiedy: 16 września 2025 r. w godz. 9:30 – 18:30
Gdzie: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Bytom, ul. Wojciecha Kilara 29
W czasie konferencji podyskutujemy nad tym jak dziedzictwo kulturowe, język i historia mogą wspierać rozwój młodych ludzi i wzmacniać ich poczucie tożsamości poprzez:
- przekazywanie tradycji międzypokoleniowo,
- rolę osobistej narracji w edukacji lokalnej,
- rewitalizację przestrzeni postindustrialnych jako przestrzeni twórczych.
Hackathon: "HackMyŚląsk – Tożsamość w edukacji"
Kiedy: 24-25 września 2025 r. w godz. 10:00 – 16:30
Gdzie: Muzeum Śląskie, Katowice, ul. Dobrowolskiego 1
Cel: nowocześnie i angażująco wprowadzać edukację regionalną do szkół, aby tożsamość śląska była jej żywym, inspirującym fundamentem. Efektem mogą być gry, aplikacje, kampanie społeczne, mikroprojekty tworzone przez młodzież.
2. Inicjatywa: "Regionalne działania służące zwiększaniu gotowości do uczenia się"
Hackathon: "Śląski Impuls – Gotowość edukacyjna"
Kiedy: 19-20 listopada 2025 r. w godz. 10:00 – 16:30
Gdzie: Centralne Muzeum Pożarnictwa, Mysłowice, ul. Stadionowa 7A
Cel: wypracowanie rozwiązań służących budowaniu gotowości do uczenia się przez całe życie oraz tworzeniu środowisk sprzyjających uczeniu się. Pomysły mogą obejmować platformy mentoringowe, mikroprogramy edukacyjne dla dorosłych, mobilne formy edukacji w małych miejscowościach, a także aplikacje uczące "jak się uczyć" z wykorzystaniem elementów gamifikacji i neurodydaktyki.
3. Inicjatywa: "Regionalne rozwiązania służące uczeniu się przez całe życie"
Hackathon: "Hack4Śląskie – Kompetencje na lata"
Kiedy: 15-16 kwietnia 2026 r. w godz. 10:00 – 16:30
Gdzie: Łaźnia Łańcuszkowa w Muzeum Górnictwa Węglowego, Zabrze, ul. Wolności 408
Cel: wypracowanie rozwiązań służących zwiększaniu świadomości dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz kadr uczących w zakresie wartości uczenia się przez całe życie oraz możliwości nabywania umiejętności w regionie. Efektem mogą być np. kampanie społeczne, symulatory rozwoju kompetencji, scenariusze godzin wychowawczych, interaktywne mapy edukacyjne czy aplikacje wspierające planowanie ścieżek rozwoju.
Konferencja: "Od idei do zmiany – prototypujemy dla Śląska"
Kiedy: 22 kwietnia 2026 r. w godz. 9:30 – 14:30
Gdzie: Łaźnia Łańcuszkowa w Muzeum Górnictwa Węglowego, Zabrze, ul. Wolności 408
Cel: Zaprezentowanie prototypów powstałych w czasie hackathonów, omówienie ich wdrożenia i dalszego rozwoju, oraz połączenie wszystkich działań w jeden silny system edukacji oparty na współpracy, innowacji i zaangażowaniu.
Zapisy do udziału w całości przedsięwzięcia lub w pojedynczych wydarzeniach poprzez formularz rekrutacji
Działania realizowane są w ramach projektu "Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych" (Cel inwestycji A3.1.1 KPO), zadanie 2.1.5.
Masz pytania? Skontaktuj się z koordynatorkami:
Aleksandra Kruszyńska
Sonia Gogulla
e-mail: prototypujemy@metis.pl
tel. 32 209 53 12 lub 14 wew. 121 lub 112